X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

بازدید از مسجد بنیا باشی در سفر با تور بلغارستان

سه‌شنبه 27 تیر 1396
این روزها اینجا و آنجا تبلیغات تور بلغارستان تابستان 96 زیاد به چشممان می خورد که هر لحظه وسوسه می شویم ما هم اروپا را با تور ارزان بلغارستان تجربه کنیم.
بلغارستان کشوری کوچک در جنوب شرقی اروپا در جوار دریای سیاه است که زیباترین سواحل را برای تفریح و استراحت دارد. این کشور توریستی زیبا نسبت به دیگر شهرهای اروپایی شهر ارزان تری محسوب می شود که این موضوع سبب رونق گردشگری بلغارستان در سراسر دنیا و ایران شده است.

تورهای گردشگری بلغارستان اغلب به مقصد وارنا شهر ساحلی این کشور صورت می گیرد. اما برخی از تورهای ترکیبی شما را به پایتخت کشور یعنی صوفیه نیز می برند.
شهر صوفیه بزرگترین شهر بلغارستان و از قدیمی ترین پایتختهای اروپایی است که در غرب کشور در ناحیه ای کوهستانی واقع شده است. از این روی این پایتخت اروپایی مملو از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی متعددی است که سفر به آنرا بسیار ارزشمند می کند.
معماری شهر بسیار خیره کننده است و تلفیقی از معماری رومی تا عثمانی است. از عمده ترین جاذبه های توریستی صوفیه می توان به  بناهای تاریخی نظیر ساختمان سینت جرج و قلعه ی اولپیا سردیکا، کلیساهای تاریخی باشکوه نظیر کلیسای سینت الکساندر نفسکی، بویانا، سینت صوفیه، کلیسای سینت نیکولاس و موزه های متعدد مانند موزه ملی تاریخ نظامی اشاره کرد.
در این شهر کلیساهای متعددی برای بازدید وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی منحصر به فردی هستند. اما جز جاذبه های دیدنی صوفیه  یک مسجد عثمانی به نام بنیا باشی نیز به چشم می خورد.
جالب است بدانید دومین دین رایج در بلغارستان دین اسلام است که از قرنها حکومت عثمانیها در این منطقه ناشی می شود. شما می توانید در قسمتهایی از شهر نشانه هایی از عثمانیها را پیدا کنید که یکی از معروف ترین آنها مسجد بینا باشی است.

طبق گفته ی مورخین، عثمانیها حدود 5 قرن بر صوفیه تسلط داشتند که طبق رسم خود در اولین اقدام دست به ساخت مسجد در این ناحیه زدند. در قرن اوایل قرن 16 میلادی به دستور امپراطور عثمانی مسجد بنیا باشی در گوشه ای از شهر برای عبادت مسلمانان ساخته شد. معمار این مسجد مجلل، معمار معروف عثمانی، معمار سینان است که معمار اغلب مساجد ترکیه در دوره ای از تاریخ بوده است.
قدمت ساخت بنیا باشی به سال 1576 میلادی و زمان حکومت عثمانیها در این شهر باز می گردد.  این مسجد براساس معماری باشکوه عثمانی طراحی و ساخته شده است که می توانید نشانه های مختلف معماری عثمانی را در این بنا مشاهده کنید. مشخصه ی اصلی مسجد تک مناره بودن آن است که به ارتفاع 15 متر بر شهر سایه افکنده است. گنبد عظیم مسجد در کنار مناره ی 15 متری، ابهت خاصی به این بنا بخشیده است که از مناطق مختلف شهر نمایان است. در ساخت این مسجد از آجرهای قرمز بهره برده اند که عمده دلیل جذابیت این اثر تاریخی محسوب می شود.
فضای داخلی مسجد با کاشی کاریها و اسما متبرکه تزئین شده است. باید گفت امروزه نیز این مسجد تاریخی مکانی برای گردهمایی مسلمانان شهر صوفیه و اقامه ی نماز است که بازدید از آن برای شما می تواند جذاب باشد.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.